Kompostéry, kompostér plastový

Kompostéry, kompostér plastový

Každá domácnost vyprodukuje docela slušné množství bioodpadu, který většinou končí bez užitku v komunálním odpadu. Pokud ovšem vlastníte zahradu, můžete tento bioodpad využít k dalšímu zpracování, které vám zajistí nádoba na kompostování neboli kompostér.Co je kompostér

Je to v podstatě a úplně v základu nějaké ohraničené místo, na kterém se skladuje biologický odpad z domácnosti a zahrady, který se díky postupnému rozkladu přeměňuje v hnojivo. Můžeme tedy také říct, že kompostér je místo, či nádoba, kam nasypeme odpad a pak odebíráme hnojivo.

Druhy kompostérů

Kompostér se dnes vyrábí v mnoha různých provedeních a se spoustou takzvaných vychytávek. Můžeme se setkat s kompostérem plastovým, s dřevěným nebo dokonce betonovým. Dále se nádoby na kompostování liší podle objemu – nejčastěji používané jsou kompostéry 900 l.

Kompostéry plastové

Plastový kompostér je nejčatěji používaným druhem kompostéru. V nabídce prodejců se v dnešní době můžeme setkat s objemy 360 l, 400 l, 600 l, 800 l, kompostéry 900 l, ale také například 1400 l nebo 2000 litrů. Ceny se pohybují v závislosti na objemu a kvalitě od zhruba 900 Kč až po několik tisíc Kč. Mezi značkami platových kompostérů jsou nejoblíbenější AL-KO, JRK a KETTER.

Kompostéry 900 l

Moderní kompostér bývá konstruován s ohledem na předpokládané množství kompostu a především se výrobci předbíhají v tom, jak jej vyrobit v co nejpřívětivějším provedení pro obsluhu. Nádoba na kompostování by především neměla mít dno, aby do ní mohly co nejsnáze proniknout organismy a mikroorganismy, které odpad v něm přetvářejí na hnojivo. Optimální objem kompostéru by měl být kolem 900 l.

Kde vybírat

Kompostéry nabízí dnes již snad všechny obchody zaměřené na zahradní zboží, ale s širokou nabídkou se setkáte také na internetu, kde můžete nakoupit za mnohem nižší ceny než v klasických obchodech a také kompostéry a jejich ceny rychle porovnat. E-shopy také často nabízejí kompostéry v akci – pak bývají ceny opravdu nejnižší.

Kompostéry podle výrobců
Kompostéry podle druhu
  • Kompostéry plastové
  • Dřevěné kompostéry
  • Betonové kompostéry
Všechna práva vyhrazena © 2024 Zahradní-domky-online.cz